Siker, vágyak elérése, álmok megvalósítása. Mindenki ezen dolgozik egész életében, nem igaz? Van aki karriert akar, van aki egy nagy boldog családot, de olyan is akad, akinek egy világ körüli út a vágya. Szerintem ezek a „legnépszerűbb” álmok, de az ilyenek elsőre általában túl nagy falatnak tűnnek és nehezebb őket elérni, mint az elsőre gondolnánk.
Én világ életemben hatalmas célokat tűztem ki magam elé és sajnos rendre elbuktam. A vágy, az elképzelés megvolt, de a motiváció, a kitartás és a küzdeni akarás a vége felé már mindig fogytán volt. Egy ideig szépen haladok a céljaim felé, aztán egyszer csak jön a KÁOSZ – csupa nagy betűvel!
Szerintem a határidő napló vezetés a siker kulcsa. Látsz mindent magad előtt, megvan a cél, megvan a hozzá vezető út, napi/heti/havi bontásban és ez visz előre. Tudod, hogy mit miért csináltál vagy éppen mit kell még megcsinálnod. A határidő napló keretet ad az életednek, rendszerezi a dolgaidat és helyetted is mindent „észben tart”. Arról nem is beszélve, hogy pár év múlva hihetetlen jó lesz ezeket visszaolvasgatni.
A kitűzött célhoz vezető utat egy naplóban lépésről lépésre le lehet bontani. Az előtted lévő lépések motiválnának, a már megtettek pedig önbizalmat adnak. Ez szerintem máshogy nem megy.
Az első határidőnaplómat nagyjából 10 éve kaptam karácsonyra és azt túlzás nélkül állíthatom, hogy megváltoztatta az életem. Kerestem tippeket, trükköket, hogy mégis hogyan kell úgy vezetni egy ilyen naplót ahhoz, hogy haszna is legyen, de akkor még kevesebb blog és youtuber volt, így ötlet sem volt túl sok. Az évek során viszont volt időm kitapasztalni, így most elhoztam Neked pár olyan praktikát, amivel hatékonyabb lehet a naplóvezetés.
- A naplód ne csak egy sima, unalmas napló legyen! A naplód TE magad vagy!
Válassz olyan naplót, kiskönyvet, ami Neked a leginkább tetszik. Rajzolj bele, díszítsd kedvenc mintáiddal, írj bele idézeteket. Mindegy, hogy mivel dobod fel, a lényeg az, hogy a napló egy az egyben a részeddé váljon. Gondolj csak bele! Csak szívesebben veszel elő egy olyan füzetet, ami a szívedhez közel áll! Ha a napló egy az egyben olyan, mint te, hidd el, hogy már csak azért fogod elővenni, mert valamit muszáj beleírnod, hanem azért mert akarod is, mert boldogsággal tölt el! +tipp: ragassz bele képeket, szerintem ezek teszik a leginkább személyessé.
- Készíts olyan beosztásokat, ami számodra a legmegfelelőbb!
Szereted a pontos napi beosztást? Készíts olyat! Szívesen írsz To Do listákat, hogy tudd, mit kell megtenned? Csináld! A heti vagy a havi összegzésekből látod, hogy mit csináltál jól vagy éppen rosszul? Rajzolj egy ilyet! Az én naplóm ebből a szempontból kicsit túlzsúfolt. A lényeg, hogy minden legyen benne, ami NEKED fontos!
- Nem muszáj, ha nem akarod!
Én az elején muszájból irkálgattam a naplómba a dolgokat. Ha már megkaptam, használom is alapon. Ha beleírtam két szót, már megnyugodott a lelkiismeretem, hogy hát na, így legalább nem megy kárba. Aztán egyszer csak rákaptam a naplóvezetés ízére. Próbálkozz, készíts vázlatokat, tervezgess. Ne add fel elsőre. Biztosan Neked is menni fog, csak időbe telik. Ha pedig mégsem kapsz rá az ízére, az sem baj, csak időben hagyd abba, mert egy rosszul vezetett határidő napló elég lehangoló lehet. Senkit sem motivál az, ha csak a kötelezettségeit látja, a céljait, a miérteket nem.
- Ne csak beosztások, határidők legyenek benne!
Eleinte én csak találkozók időpontját, dátumokat írtam a naplómba és azt, amit még meg kellett csinálnom. Egy idő után már nem nyitottam ki túl jó érzéssel, hiszen csak teendőket láttam benne, semmi mást. Ezután elkezdtem más dolgokat is vezetni benne. Aztán egyre csak bővült a naplóm:
- kisebb-nagyobb bakancslista hétre/hónapra/évre – baromi jó volt kipipálni azokat, amik végül megtörténtek
- heti, havi, éves összegzések – ezeket hihetetlenül motiválnak
- kívánságlisták
- szokások, ’tünetek' feljegyzése – vajon van összefüggés a havi migrénem, és a menstruációm között?! (tudom, erre ma már applikációk is vannak, bocsi, akkor még nem voltak)
- szokások számon tartása – én pl. szedek fogamzásgátlót, így minden este, miután bevettem, kiszínezem a kis kockáját a füzetemben. Már jó ideje nem is parázok azon, hogy vajon bevettem-e. :D
- egyetemhez, munkához kapcsolódó dolgok
- kreatív ötletek
- filmek, sorozatok, könyvek, színházi darabok – mit láttam, mit olvastam és mit akarok még (jó érzés volt egyet-egyet kipipálni, miután elolvastam, megnéztem)
- költségvetés, megtakarítás, mire tudtam félrerakni, mire ment el rengeteg pénz
- utazások, élmények
Eleinte rengeteg ilyennel próbálkoztam, amiket most felsoroltam azok nekem beváltak, most is szerepelnek a naplómban.
- Jelölj, jelölj, jelölj!
Használj színeket, mintákat, emojikat és mindent, ami számodra egyértelmű jelentéssel bír. Egyrészt ez színesebbé, izgalmasabbá teszi a naplód, másrészt ezekre ránézve TE rögtön tudni fogod, hogy mi micsoda. Az sem baj, ha más nem értené – sőt, talán pont az a jó!
Összességében ezek voltak az én tippjeim, remélem tudtam segíteni. Ha kipróbálnád őket kérlek, ne úgy gondolj ezekre, hogy garantáltan működnek. Mások vagyunk, mindenkinek ki kell tapasztalni, hogy neki mi a megfelelő! Ezeket csak egy kis segítségnek szántam, ha még új vagy és most tervezed elkezdeni a naplód, vagy ha elakadtál valahol.
Te vezetsz ilyen naplót?
Szép napot! :)